Skip Navigation

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

.

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

Game Summaries & Headlines.

Headline

3 months ago

CN 200 free relay wins title, Morlok meets state standard in 500 free as Bull Frogs place second in girls swimming sectional

                COLUMBUS, Ind. – Sophomores Betsy King, Erica Samuel and Olivia Morlok plus freshman Riddhi Garg raced to first-place Saturday (Feb. 3) in the 200-yard freestyle relay, leading the effort by the Columbus North girls swimming team in the Columbus North Sectional.

                The Bull Frogs totaled 404 points to place as the team runner-up, 69 points behind champion Bloomington South. East Central was third in the 14-school meet with 263 points followed by Bloomington North with 244, Columbus East with 203 and Greensburg with 177.

                King, Samuel, Garg and Morlok combined for a time of 1 minute, 39.95 seconds in the 200 free relay, claiming a blue ribbon and earning a spot in next week’s IHSAA State Finals at the Natatorium at IUPUI. The preliminary round will be at 6 p.m. Friday (Feb. 9). The top 16 in the prelims will compete in the finals at 1 p.m. Saturday (Feb. 10).

                Morlok also earned a spot at state in the 500-yard freestyle. She placed second in 5:01.81, but her time met the state standard of 5:05.24. Morlok could earn a berth at state in the 200 free if her runner-up time of 1:56.70 is good enough for a “call back,” which would come if her time is good enough to complete a field of 32 beyond those who won sectional meets or met the state standard.

                Other CN athletes hopeful of call backs include King, second in the 50 free (24.54) and second in the 100 free (52.37); Samuel, third in 500 free (5:15.60) and third in the 200 free (1:59.23); and the quartet of King, Samuel, senior Kaitlyn Niebrugge and Morlok, second in the 400 free relay (3:40.22).

                Columbus North freshman Ella Anderson placed third in diving with 306.15 points. That performance qualified her for the Bloomington North Diving Regional at 6 p.m. Tuesday (Feb. 6). The top eight athletes in the regional qualify for the state meet.

                Bloomington South had champions in eight of the 12 events. Mackenzie Looze won the 200 individual medley (2:04.85) and 100 breaststroke (1:05.31), Julia Wolfe took the 50 free (23.24) and 100 free (50.88) , Phoebe Rensink prevailed in the 100 butterfly (57.68) and Gillian Boggs touched first in the 100 backstroke (58.70).

                In addition, Boggs, Looze, Rensink and Wolf teamed to take the 200 medley relay in 1:45.22, while Wolf, Boggs, Rensink and Looze won the 400 free relay in 3:34.82.

                Trinity Lutheran’s Rachel Sabotin claimed blue ribbons in the 200 free (1:52.46) and 500 free (4:59.25), while Columbus East’s Margaret Gregory took the top spot in diving with 351.50 points.

AT COLUMBUS NORTH

Girls Swimming Sectional Finals

                Team scores: 1, Bloomington South, 473. 2, Columbus North, 404. 3, East Central, 263. 4, Bloomington North, 244. 5, Columbus East, 203. 6, Greensburg, 177. 7, Batesville, 118. 8, Milan, 60. 9, South Dearborn, 55. 10, Edgewood, 50. 11, Trinity Lutheran, 40. 11, Oldenburg Academy, 40. 13, South Ripley, 35. 14, Lawrenceburg, 27.

Event Results

                Girls 200 Yard Medley Relay: (A - Final) 1, Bloomington South '' (Gillian Boggs FR, Mackenzie Looze SR, Phoebe Rensink JR, Julia Wolf SR), 1:45.22. 2, Columbus East '' (Jennifer Utterback SO, Marin Wieneke FR, Whitley Eicher SR, Elizabeth Frazier SR), 1:54.29. 3, Bloomington North '' (Melinda Wang JR, Ellie Baldomero FR, Teya Tabbal SO, Ryan Paquette SR), 1:54.57. 4, Columbus North '' (Kaitlyn Niebrugge SR, Caroline Swenson SO, Karlie Brown SO, Riddhi Garg FR), 1:55.33. 5, East Central '' (Kyra Hall FR, Alexis deLong SR, Grace Crane SO, Olivia Nixon JR), 1:55.65. 6, Greensburg '' (Arianna Sia FR, Grace Reiger SO, Sally Wagner SR, Brenner Hanna FR), 2:03.51. 7, Batesville '' (Ashley Daulton SR, Audra Brewer SR, Halle Renck SO, Allison Storms SO), 2:06.97. 8, Milan '' (Sophia Thomas FR, Alyssa Brinkman JR, Tori Haessig SR, Alexa Hanson JR), 2:08.77. (B - Final) 9, Oldenburg Academy '' (Paris Raab FR, Angela Wanstrath SR, Molly Wachsmann SO, Kennedy Hanna JR), 2:19.64. 10, Lawrenceburg '' (Courtney Edwards JR, Lexi Knight SO, Gianna DiCarlo SR, Connie Walker SR), 2:21.46. 11, Edgewood '' (Sydney Stockmann SR, Kara Hatton SR, Alexis Allcock SO, Megan Young FR), 2:33.38. State standard: 1:48.96.

                Girls 200 Yard Freestyle: (A - Final) 1, Rachel Sabotin, Trinity Lutheran, 1:52.46. 2, Olivia Morlok, Columbus North, 1:56.70. 3, Erica Samuel, Columbus North, 1:59.23. 4, Anne Levy, Bloomington South, 2:00.00. 5, Lauren Anders, Bloomington South, 2:01.21. 6, Mackenzie Schantz, East Central, 2:06.52. 7, Sarah Springmeyer, Greensburg, 2:07.10. 8, Abbey Landini, Columbus North, 2:08.49. (B - Final) 9, Alice Arnold, Bloomington South, 2:06.10. 10, McKenzie Bryant, South Dearborn, 2:06.34. 11, Rebecca Pfeifer, Greensburg, 2:08.66. 12, Bailey Menkedick, Greensburg, 2:11.28. 13, Lucy Backs, Bloomington North, 2:11.30. 14, Katherine Poltrack, Batesville, 2:16.93. 15, Mae Scott, Bloomington North, 2:18.80. 16, Courtney Waskow, Edgewood, 2:19.18. State standard: 1:53.22.

                Girls 200 Yard IM: (A - Final) 1, Mackenzie Looze, Bloomington South, 2:04.85. 2, Gillian Boggs, Bloomington South, 2:09.43. 3, Phoebe Rensink, Bloomington South, 2:11.16. 4, Grace Crane, East Central, 2:14.44. 5, Kaitlyn Niebrugge, Columbus North, 2:17.93. 6, Karlie Brown, Columbus North, 2:20.10. 7, Kyra Hall, East Central, 2:21.02. 8, Holly Kraemer, South Dearborn, 2:27.66. (B - Final) 9, Ellie Baldomero, Bloomington North, 2:20.72. 10, Katherine McLean, Greensburg, 2:26.73. 11, Vaikhari Nalole, Columbus North, 2:28.94. 12, Sarah Foster, Edgewood, 2:29.00. 13, Allison Storms, Batesville, 2:30.70. 14, Sally Wagner, Greensburg, 2:30.86. 15, Tori Haessig, Milan, 2:35.42. 16, Halle Renck, Batesville, 2:36.18. State standard: 2:06.95.

                Girls 50 Yard Freestyle: (A - Final) 1, Julia Wolf, Bloomington South, 23.24. 2, Elizabeth King, Columbus North, 24.54. 3, Emily Long, Bloomington South, 24.80. 4, Melinda Wang, Bloomington North, 25.03. 5, Alexis deLong, East Central, 25.11. 6, Sydney Anderson, Bloomington South, 25.69. 7, Olivia Nixon, East Central, 26.36. 8, Riddhi Garg, Columbus North, 26.51. (B - Final) 9, Elizabeth Frazier, Columbus East, 25.97. 10, Rachel Gutman, Columbus North, 26.90. 11, Gretchen Eberle, Bloomington North, 26.98. 12, Marin Wieneke, Columbus East, 27.06. 13, Ashley Bortlein, East Central, 27.38. 14, Aihnoa Crespo, Greensburg, 27.56. 15, Grace Reiger, Greensburg, 27.71. 16, Anna Andress, Columbus East, 28.17. State standard: 24.10.

                Girls 1-meter diving: (Finals) 1, Margaret Gregory, Columbus East, 351.50. 2, Caitlin Liechti-Hawkins, Bloomington South, 333.55. 3, Ella Anderson, Columbus North, 306.15. 4, Lauren Chasteen, Bloomington South, 299.55. 5, Ryan Paquette, Bloomington North, 297.10. 6, Marleyla Wiltz, Bloomington South, 254.30. 7, Alyssa Bailey, East Central, 245.30. 8, Grace Lemley, Columbus North, 242.90. 9, Naomy Argueta Ventura, Columbus North, 242.75. 10, Destanee Evans, Edgewood, 239.55. 11, Logan Matherly, Bloomington North, 229.40. 12, Brooklynn Gill, East Central, 178.20. --, Melina Raglin, Bloomington North, DQ.

                Girls 100 Yard Butterfly: (A - Final) 1, Phoebe Rensink, Bloomington South, 57.68. 2, Emily Long, Bloomington South, 59.18. 3, Teya Tabbal, Bloomington North, 59.92. 4, Grace Crane, East Central, 1:00.36. 5, Whitley Eicher, Columbus East, 1:00.38. 6, Karlie Brown, Columbus North, 1:01.99. 7, Madalena Rocha, Bloomington South, 1:02.53. 8, Mackenzie Schantz, East Central, 1:04.54. (B - Final) 9, McKenzie Bryant, South Dearborn, 1:05.99. 10, Katherine McLean, Greensburg, 1:06.39. 11, Adeline Rush, Columbus North, 1:06.62. 12, Sally Wagner, Greensburg, 1:08.48. 13, Sarah Foster, Edgewood, 1:09.17. 14, Michaela Diem, South Ripley, 1:10.89. 15, Tori Haessig, Milan, 1:11.22. 16, Gianna DiCarlo, Lawrenceburg, 1:13.14. State standard: 57.08.

                Girls 100 Yard Freestyle: (A - Final) 1, Julia Wolf, Bloomington South, 50.88. 2, Elizabeth King, Columbus North, 52.37. 3, Sydney Anderson, Bloomington South, 55.29. 4, Elizabeth Frazier, Columbus East, 55.97. 5, Olivia Nixon, East Central, 57.98. 6, Riddhi Garg, Columbus North, 58.04. 7, Ryan Paquette, Bloomington North, 58.21. 8, Hannah Manlief, Columbus North, 59.44. (B - Final) 9, Jennifer Utterback, Columbus East, 56.00. 10, Ashley Daulton, Batesville, 58.77. 11, Zora Emmert, Bloomington South, 59.25. 12, Aihnoa Crespo, Greensburg, 1:00.27. 13, Ashley Bortlein, East Central, 1:00.84. 14, Alyssa Brinkman, Milan, 1:01.31. 15, Anna Andress, Columbus East, 1:02.36. 16, Mae Scott, Bloomington North, 1:03.62. State standard: 52.34.

                Girls 500 Yard Freestyle: (A - Final) 1, Rachel Sabotin, Trinity Lutheran, 4:59.25. 2, Olivia Morlok, Columbus North, 5:01.81. 3, Erica Samuel, Columbus North, 5:15.60. 4, Lauren Anders, Bloomington South, 5:18.98. 5, Alice Arnold, Bloomington South, 5:36.40. 6, Abbey Landini, Columbus North, 5:41.11. 7, Holly Kraemer, South Dearborn, 5:45.80. 8, Sarah Springmeyer, Greensburg, 5:50.52. (B - Final) 9, Katherine Burley, Bloomington South, 5:44.55. 10, Rebecca Pfeifer, Greensburg, 5:51.30. 11, Lucy Backs, Bloomington North, 5:53.99. 12, Katherine Poltrack, Batesville, 6:03.00. 13, Hannah Weber, East Central, 6:07.91. 14, Courtney Waskow, Edgewood, 6:09.22. 15, Kaitlyn Rummel, South Dearborn, 6:11.67. 16, Avery Covey, Bloomington North, 6:17.28. State standard: 5:05.24.

                Girls 200 Yard Freestyle Relay: (A - Final) 1, Columbus North '' (Elizabeth King SO, Erica Samuel SO, Riddhi Garg FR, Olivia Morlok SO), 1:39.95. 2, East Central '' (Kyra Hall FR, Alexis deLong SR, Grace Crane SO, Olivia Nixon JR), 1:42.55. 3, Columbus East '' (Jennifer Utterback SO, Marin Wieneke FR, Whitley Eicher SR, Elizabeth Frazier SR), 1:43.48. 4, Bloomington North '' (Gretchen Eberle SO, Ellie Baldomero FR, Mae Scott JR, Teya Tabbal SO), 1:47.40. 5, Greensburg '' (Aihnoa Crespo SR, Grace Reiger SO, Katherine McLean FR, Sarah Springmeyer FR), 1:48.33. 6, Batesville '' (Sonja Gaulin FR, Gwendolyn Martin SO, Jenna Ertel JR, Audra Brewer SR), 1:57.79. --, Edgewood '' (Courtney Waskow JR, Daylen Barber FR, Megan Young FR, Sarah Foster FR), DQ. --, Bloomington South '' (Emily Long SR, Sydney Anderson FR, Alice Arnold FR, Madalena Rocha FR), DQ. (B - Final) 9, South Ripley '' (Lilli Hilton SO, Sophia Guenther FR, Deanna Voris SO, Michaela Diem SR), 1:59.53. 10, South Dearborn '' (Tylee Baker FR, Ashley Chipman JR, Natalie Mulholland SR, Veronica Wickersham FR), 2:02.47. 11, Lawrenceburg '' (Connie Walker SR, Nicole McCool FR, Lexi Knight SO, Gianna DiCarlo SR), 2:03.01. 12, Oldenburg Academy '' (Angela Wanstrath SR, Molly Wachsmann SO, Lydia Gigrich JR, Kennedy Hanna JR), 2:03.07. State standard: 1:38.71.

                Girls 100 Yard Backstroke: (A - Final) 1, Gillian Boggs, Bloomington South, 58.70. 2, Melinda Wang, Bloomington North, 59.75. 3, Alexis deLong, East Central, 1:01.48. 4, Kyra Hall, East Central, 1:02.02. 5, Kaitlyn Niebrugge, Columbus North, 1:02.43. 6, Adeline Rush, Columbus North, 1:04.08. 7, Jennifer Utterback, Columbus East, 1:04.73. 8, Gretchen Eberle, Bloomington North, 1:07.85. (B - Final) 9, Bailey Menkedick, Greensburg, 1:03.70. 10, Ashley Daulton, Batesville, 1:06.35. 11, Madalena Rocha, Bloomington South, 1:07.11. 12, Hannah Manlief, Columbus North, 1:08.59. 13, Hannah Weber, East Central, 1:09.97. 14, Arianna Sia, Greensburg, 1:09.98. 15, Sophia Thomas, Milan, 1:10.25. 16, Caitlyn Betar, Bloomington South, 1:10.90. State standard: 57.84.

                Girls 100 Yard Breaststroke: (A - Final) 1, Mackenzie Looze, Bloomington South, 1:05.31. 2, Anne Levy, Bloomington South, 1:08.20. 3, Teya Tabbal, Bloomington North, 1:09.70. 4, Zora Emmert, Bloomington South, 1:10.68. 5, Caroline Swenson, Columbus North, 1:12.90. 6, Whitley Eicher, Columbus East, 1:13.31. 7, Marin Wieneke, Columbus East, 1:14.45. 8, Allison Storms, Batesville, 1:15.99. (B - Final) 9, Ellie Baldomero, Bloomington North, 1:14.91. 10, Alyssa Brinkman, Milan, 1:17.28. 11, Grace Reiger, Greensburg, 1:19.32. 12, Melina Raglin, Bloomington North, 1:19.81. 13, Audra Brewer, Batesville, 1:19.95. 14, Jordan Marro, East Central, 1:20.46. 15, Brenner Hanna, Greensburg, 1:21.32. 16, Morgan Meier, Columbus East, 1:22.88. State standard: 1:05.97.

                Girls 400 Yard Freestyle Relay: (A - Final) 1, Bloomington South '' (Julia Wolf SR, Gillian Boggs FR, Phoebe Rensink JR, Mackenzie Looze SR), 3:34.82. 2, Columbus North '' (Elizabeth King SO, Erica Samuel SO, Kaitlyn Niebrugge SR, Olivia Morlok SO), 3:40.22. 3, Bloomington North '' (Ryan Paquette SR, Mae Scott JR, Gretchen Eberle SO, Melinda Wang JR), 3:56.64. 4, Greensburg '' (Sarah Springmeyer FR, Katherine McLean FR, Rebecca Pfeifer JR, Bailey Menkedick SO), 3:58.90. 5, East Central '' (Mackenzie Schantz SO, Hannah Weber SO, Lydia Weber SR, Ashley Bortlein SR), 4:05.10. 6, Batesville '' (Allison Storms SO, Katherine Poltrack JR, Gwendolyn Martin SO, Ashley Daulton SR), 4:13.11. 7, Columbus East '' (Olivia Hoeltke JR, Quinn Phillips JR, Cameron Kelly JR, Anna Andress SR), 4:14.04. 8, Milan '' (Alexa Hanson JR, Tori Haessig SR, Sophia Thomas FR, Alyssa Brinkman JR), 4:19.26. (B - Final) 9, Edgewood '' (Courtney Waskow JR, Daylen Barber FR, Megan Young FR, Sarah Foster FR), 4:19.66. 10, South Ripley '' (Lilli Hilton SO, Sophia Guenther FR, Deanna Voris SO, Michaela Diem SR), 4:32.58. 11, Oldenburg Academy '' (Lana Lischkge FR, Elizabeth Mullen SO, Paris Raab FR, Lydia Gigrich JR), 4:58.55. State standard: 3:35.14.

 


https://columbusnorthathletics.org
Advertisement Advertisement