Skip Navigation

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

.

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

Game Summaries & Headlines.

Headline

2 weeks ago

Gutierrez posts 5-0 record as Columbus North wrestling drops five matches in Bloomington Invitational

                BLOOMINGTON, Ind. – Senior Bradley Gutierrez went 5-0 at 285 pounds on Saturday (Dec. 1), highlighting the effort by the Columbus North wrestling team in the Bloomington Invitational at Bloomington North.

                Gutierrez posted two pins and three decisions in the Bull Dogs’ season-opening varsity event. Gutierrez pinned Lawrence North’s Steve Savage at the 5:41 mark of his first match. He claimed a fall over Martinsville’s Cole James at 0:48 of his last match. In between, Gutierrez notched a 4-1 decision over Bloomington South’s Conner Lucas, a 4-0 decision over Center Grove’s Musa Ogega and a 5-2 decision over Bloomington North’s Race Stewart.

                As a team, the Bull Dogs went 0-5. They dropped matches to Lawrence North 68-9, Bloomington South 70-9, Center Grove 72-9, Bloomington North 40-27 and Martinsville 48-28.

                “The scores don't show it, but our guys wrestled tough all day,” Columbus North coach Matt Joyce said. “With a few adjustments, a few of those duals start to go our way. I am excited about how our guys are responding even when things don't go our way or when things don't happen as they expected. They are controlling the things within their control with great attitudes and making progress every day.”

                Junior Nick Holt was CN’s only other wrestler with a winning mark, going 3-2 at 170 pounds. Holt pinned Center Grove’s Jordan Latham at 2:00, won by forfeit against Bloomington North and pinned Martinsville’s Lucas Martin at 0:33.

                Four Bull Dogs posted 2-3 records. They included senior Morgan Smith at 113 pounds, freshman Bryce Abner at 138 pounds, freshman Connor Essick at 145 pounds and sophomore Yadiel Reyes at 195 pounds.

                Other records for the day for CN wrestlers were freshman Dylan Chavez, 0-5 at 120 pounds; sophomore Ashton Clark, 0-5 at 126 pounds; sophomore Kamryn Denney, 0-5 at 132 pounds; senior Dallin Anderson, 0-1 at 152 pounds; freshman Sam Settle, 0-1 at 152 pounds; sophomore Matthew Ellis, 0-3 at 152 pounds; senior Jesus Palomino, 0-5 at 160 pounds; and freshman Hector De Dios, 0-5 at 182 pounds.

                The Bull Dogs had no entry at 106 pounds and 220 pounds.

                At the JV level, Ellis was 1-0; Settle, sophomore Keegan Hill and freshman Jared Slocum each went 1-1; freshman Carlos Rodriguez was 1-2; and sophomore D’metri Bailey went 0-2.

                Columbus North returns to action at 7 p.m. Wednesday (Dec. 5) when it hosts Edgewood in a dual meet. The Bull Dogs host the CN Invitational at 9 a.m. Saturday (Dec. 8).

                A list of varsity match results from the Bloomington Invitational follows.

 

Round 1: Lawrence North 68, Columbus North 9

145 - Connor Essick (Columbus North) over Forrest Ison (Lawrence North) Fall 1:43

152 - Brody Smith (Lawrence North) over Dallin Anderson (Columbus North) DQ

160 - Ethan Butterfield (Lawrence North) over Jesus Palomino (Columbus North) Fall 1:22

170 - Harold Jones (Lawrence North) over Nick Holt (Columbus North) Maj 15-3

182 - Excell Brooks (Lawrence North) over Hector De Dios (Columbus North) Fall 1:07

195 - Deon Pettiford (Lawrence North) over Yadiel Reyes (Columbus North) Fall 3:03

220 - Christopher Bullock (Lawrence North) over Unknown (Unattached) Forf

285 - Bradley Gutierrez (Columbus North) over Steve Savage (Lawrence North) Fall 5:41

106 - Logan Carrender (Lawrence North) over Unknown (Unattached) Forf

113 - Anthony Hughes (Lawrence North) over Morgan Smith (Columbus North) Maj 16-4

120 - Lamarr Britton (Lawrence North) over Dylan Chavez (Columbus North) Fall 0:42

126 - Karsten Harshbarger (Lawrence North) over Ashton Clark (Columbus North) Fall 1:42

132 - Deacon Pettiford (Lawrence North) over Kamryn Denney (Columbus North) Fall 0:40

138 - Aidan Bunce (Lawrence North) over Bryce Abner (Columbus North) Fall 3:52

Columbus North's team score was adjusted by -3.0 for Misconduct

 

Round 2: Bloomington South 70, Columbus North 9

152 - Ellisston Ross (Bloomington South) over Matthew Ellis (Columbus North) Fall 3:43

160 - Tristan Ruhlman (Bloomington South) over Jesus Palomino (Columbus North) Fall 0:57

170 - Derek Blubaugh (Bloomington South) over Nick Holt (Columbus North) Fall 0:49

182 - Joseph Ortega (Bloomington South) over Hector De Dios (Columbus North) Fall 0:26

195 - Yadiel Reyes (Columbus North) over Boone Fowler (Bloomington South) Fall 5:24

220 - Sean Bridges (Bloomington South) over Unknown (Unattached) Forf

285 - Bradley Gutierrez (Columbus North) over Conner Lucas (Bloomington South) Dec 4-1

106 - Ethan Roudebush (Bloomington South) over Unknown (Unattached) Forf

113 - Nicolas Castelluccio (Bloomington South) over Morgan Smith (Columbus North) Maj 10-1

120 - Aiden Reynolds (Bloomington South) over Dylan Chavez (Columbus North) Fall 0:17

126 - Cade Meier (Bloomington South) over Ashton Clark (Columbus North) Fall 1:22

132 - Antonio Ortega (Bloomington South) over Kamryn Denney (Columbus North) Fall 1:03

138 - Tyler Dixon (Bloomington South) over Bryce Abner (Columbus North) Fall 0:54

145 - Ben Inman (Bloomington South) over Connor Essick (Columbus North) Fall 2:33

 

Round 3: Center Grove 72, Columbus North 9

160 - Peyton Pruett (Center Grove) over Jesus Palomino (Columbus North) Fall 0:57

170 - Nick Holt (Columbus North) over Jordan Latham (Center Grove) Fall 2:00

182 - Bryce Crump (Center Grove) over Hector De Dios (Columbus North) Fall 2:13

195 - Ben Smith (Center Grove) over Yadiel Reyes (Columbus North) Fall 0:27

220 - Owen Green (Center Grove) over Unknown (Unattached) Forf

285 - Bradley Gutierrez (Columbus North) over Musa Ogega (Center Grove) Dec 4-0

106 - Michael Tharpe (Center Grove) over Unknown (Unattached) Forf

113 - Hayden Watson (Center Grove) over Morgan Smith (Columbus North) Fall 2:52

120 - Brayden Littell (Center Grove) over Dylan Chavez (Columbus North) Fall 0:53

126 - Connor Fuhr (Center Grove) over Ashton Clark (Columbus North) Fall 1:50

132 - Riley Rust (Center Grove) over Kamryn Denney (Columbus North) Fall 2:00

138 - Drake Buchana (Center Grove) over Bryce Abner (Columbus North) Fall 0:34

145 - Drue Young (Center Grove) over Connor Essick (Columbus North) Fall 3:06

152 - Sam Howe (Center Grove) over Matthew Ellis (Columbus North) Fall 0:37

 

Round 4: Bloomington North 40, Columbus North 27

170 - Nick Holt (Columbus North) over Unknown (Unattached) Forf

182 - Connor Armstrong (Bloomington North) over Hector De Dios (Columbus North) Fall 1:55

195 - Yadiel Reyes (Columbus North) over Unknown (Unattached) Forf

220 - Double Forfeit

285 - Bradley Gutierrez (Columbus North) over Race Stewart (Bloomington North) Dec 5-2

106 - Double Forfeit

113 - Morgan Smith (Columbus North) over James Vann-Mincy (Bloomington North) Fall 1:57

120 - Jallah Barbu (Bloomington North) over Dylan Chavez (Columbus North) Fall 1:30

126 - Alex Guy (Bloomington North) over Ashton Clark (Columbus North) Fall 0:40

132 - Justice Cash (Bloomington North) over Kamryn Denney (Columbus North) Fall 0:20

138 - Bryce Abner (Columbus North) over Aidan Mahaffey (Bloomington North) Fall 5:00

145 - Luke Arthur (Bloomington North) over Connor Essick (Columbus North) Maj 15-1

152 - Chase Hostetler (Bloomington North) over Matthew Ellis (Columbus North) Fall 1:24

160 - Judd Garvin (Bloomington North) over Jesus Palomino (Columbus North) Fall 3:42

 

Round 5: Martinsville 48, Columbus North 28

182 - Will Nix (Martinsville) over Hector De Dios (Columbus North) Fall 0:00

195 - Griffin Stine (Martinsville) over Yadiel Reyes (Columbus North) Fall 0:34

220 - Micah Dodson (Martinsville) over Unknown (Unattached) Forf

285 - Bradley Gutierrez (Columbus North) over Cole James (Martinsville) Fall 0:48

106 - Double Forfeit

113 - Morgan Smith (Columbus North) over Hunter Rohland (Martinsville) Fall 0:30

120 - Wyatt Scott (Martinsville) over Dylan Chavez (Columbus North) Fall 0:21

126 - Jayden Lowhorn (Martinsville) over Ashton Clark (Columbus North) Fall 1:44

132 - Christian Clayton (Martinsville) over Kamryn Denney (Columbus North) Fall 1:53

138 - Bryce Abner (Columbus North) over Braxton White (Martinsville) Maj 11-0

145 - Connor Essick (Columbus North) over Riddick Bolton (Martinsville) Fall 2:28

152 - Beau Hess (Martinsville) over Sam Settle (Columbus North) Fall 0:50

160 - Hunter James (Martinsville) over Jesus Palomino (Columbus North) Fall 0:38

170 - Nick Holt (Columbus North) over Lucas Martin (Martinsville) Fall 0:33

 


https://columbusnorthathletics.org
Advertisement Advertisement