Skip Navigation

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

.

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

Game Summaries & Headlines.

Headline

5 months ago

Columbus North boys prevail, CN girls fall to Franklin Central in swimming

                INDIANAPOLIS – Senior Sam Russell claimed two individual blue ribbons and contributed to two relay triumphs on Thursday evening (Jan. 10), leading the Columbus North boys swimming team to a 116-66 victory at Franklin Central.

                The Flashes captured a 108-78 decision in the girls’ meet.

                Russell won the 200-yard individual medley in 1:58.86 and the 100 breaststroke in 59.85 to key the Bull Frog boys. He also contributed to the 200 medley relay that prevailed in 1:39.31 and the 400 free relay that touched in 3:19.30. Sophomore Christopher Lee, senior Jared Carroll and senior Rafael Spear joined on the medley relay, while Carroll, junior Nick Green and junior Ayush Panda were part of the 400 free relay.

Senior Jared Carroll, junior Nick Green and junior Ayush Panda also swam on that relay.

                Carroll took first in the 100 butterfly in 54.33 and also swam legs on three winning relays – the two mentioned above plus the 200 free relay in 1:31.88. Lee, Green and Spear also were on the 200 free relay.

                Panda, Lee, Green and freshman Cole Wheeler provided other victories. Panda won the 200 free in 1:54.82. Lee was first in the 50 free in 22.87. Green prevailed in the 500 free in 5:06.74. Wheeler won the diving with 160.70 points.

                For the Columbus North girls, junior Betsy King won two events and contributed to one relay triumph. King claimed the 200 free in 1:58.41, the 100 free in 58.50 and swam a leg on the 400 free relay that won in 3:50.75. Junior Erica Samuel, sophomore Riddhi Garg and junior Olivia Morlok also chipped in on the relay.

                Morlok and Samuel also provided individual victories. Morlok won the 200 IM in 2:17.34, while Samuel took the 500 free in 5:29.71.

                Columbus North returns to action on Jan. 19 in the Conference Indiana at the Indiana University natatorium in Bloomington. Competition is scheduled to begin at 9 a.m. in that meet.

 

AT FRANKLIN CENTRAL

Boys

                Team scores: Columbus North 116, Franklin Central 66

 

Event Results

                200 medley relay: 1, Columbus North (Chistopher Lee, Sam Russell, Jared Carroll, Rafael Spear) 1:39.31; 2, Franklin Central (Nathan Boomershine, Joseph Brabender, Alexander Daffors, Joseph Foster) 1:44.29.

                200 free: 1, Ayush Panda (CN) 1:54.82; 2, Aidan McAlister (CN) 1:57.62; 3, Joseph Foster (FC) 1:58.27; 4, Parker Montgomery (FC) 2:02.28; 5, Ricardo Aguayo (FC) 2:14.18.

                200 IM: 1, Sam Russell (CN) 1:58.86; 2, Joseph Brabender (FC) 2:06.37; 3, Alexander Dufforn (FC) 2:08.29; 4, Paxton Rush (CN) 2:08.79; 5, Alexander Schreimer (FC) 2:15.19; 6, Tristen Cook (CN) 2:17.27.

                50 free: 1, Christopher Lee (CN) 22.87; 2, Rafael Spear (CN) 23.08; 3, Tuan Tran (FC) 23.49; 4, Garrett Kidd (FC) 24.75; 5, David Fry (CN) 25.24; 6, Myles Taylor (FC) 25.46.

                1-meter diving: 1, Cole Wheeler (CN) 160.70; 2, Kyan Jiles (CN) 158.95; 3, DeShawn Austin (CN) 145.75.

                100 fly: 1, Jared Carroll (CN) 54.33; 2, Joseph Brabender (FC) 56.80; 3, Tristen Cook (CN) 1:00.55; 4, Tuan Tran (FC) 1:00.95; 5, Tyce Treadway (FC) 1:03.95; 6, Matthew Goble (CN) 1:04.76.

                100 free: Nathan Boomershine (FC) 48.37; 2, Rafael Spear (CN) 52.63; 3, Ayush Panda (CN) 53.08; 4, Ricardo Aguayo (FC) 53.17; 5, Blake Day (CN) 55.39; 6, Garrett Kidd (FC) 56.74.

                500 free: 1, Nick Green (CN) 5:06.74; 2, Aidan McAlister (CN) 5:13.28; 3, Joseph Foster (FC) 5:13.99; 4, Parker Montgomery (FC) 5:33.26; 5, Ejani Murray (FC) 5:47.13; 6, Matthew Goble (CN) 5:48.26.

                200 free relay: 1, Columbus North (Jared Carroll, Christopher Lee, Nick Green, Rafael Spear) 1:31.88; 2, Columbus North “B” (Carlos Torres Martinez, Blake Day, Ayush Panda, Matthew Goble) 1:38.88; 3, Franklin Central (names NA) 1:39.31.

                100 back: 1, Nathan Boomershine (FC) 54.61; 2, Christopher Lee (CN) 57.08; 3, Alexander Dafforn (FC) 59.34; 4, Paxton Rush (CN) 1:00.56; 5, Blake Day (CN) 1:00.83; 6, Hung Tran (FC) 1:14.09.

                100 breast: 1, Sam Russell (CN) 59.85; 2, Alexander Schriber (FC) 1:08.85; 3, Tyce Treadway (FC) 1:09.28; 4, David Fry (CN) 1:09.74.

                400 free relay: 1, Columbus North (Jared Carroll, Nick Green, Sam Russell, Ayush Panda) 3:19.30; 2, Franklin Central (Nathan Boomershine, Joseph Brabender, Ricardo Aguayo, Alexander Dafforn) 3:24.55.

 

Girls

                Team scores: Franklin Central 108, Columbus North 78

 

Event Results

                200 medley relay: 1, Franklin Central (Abigail McCormick, Regan Schiffli, Rachel Schiffli, Kathryn Matthies) 1:51.67; 2, Columbus North (Adeline Rush, Paige Sherlock, Karlie Brown, Bryleigh Shafstall) 2:02.76.

                200 free: 1, Besty King (CN) 1:58.41; 2, Erica Samuel (CN) 2:02.51; 3, Abbe Hershberger (FC) 2:06.96; 4, Lacey White (FC) 2:08.66; 5, Amanda Kincaid (FC) 2:11.00; 6, Hannah Manlief (CN) 2:12.72.

                200 IM: 1, Olivia Morlok (CN) 2:17.34; 2, Kathryn Matthies (FC) 2:20.26; 3, Abigail McCormick (FC) 2:24.32; 4, Karlie Brown (CN) 2:28.49; 5, Molly Cassinelli (FC) 2:28.79; 6, Vaikhari Nalole (CN) 2:38.49.

                50 free: 1, Rachel Schiffli (FC) 24.27; 2, Regan Schiffli (FC) 25.54; 3, Riddhi Garg (CN) 27.19; 4, Bryleigh Shafstall (CN) 27.86; 5, Elise Miller (FC) 27.86; 6, Hannah Franklin (CN) 28.79.

                1-meter diving: 1, Leah Tapps (FC) 178.60; 2, Rebecca Greesman (FC) 157.30; 3, Ella Anderson (CN) 153.85; 4, Carley Eviah (FC) 148.50; 5, Grace Lemley (CN) 147.30.

                100 fly: 1, Rachel Schiffli (FC) 5706; 2, Kendall Brandman (FC) 1:02.20; 3, Olivia Morlok (CN) 1:02.30; 4, Karlie Brown (CN) 1:03.76; 5, Adeline Rush (CN) 1:07.62; 6, Lily Habegger (FC) 1:12.41.

                100 free: 1, Betsy King (CN) 58.50; 2, Lacey White (FC) 58.61; 3, Elise Miller (FC) 59.98; 4, Sophia Dobbs (FC) 1:00.44; 5, Hannah Manlief (CN) 1:00.70; 6, Bryleigh Shafstall (CN) 1:01.66.

                500 free: 1, Erica Samuel (CN) 5:29.71; 2, Abbe Hershberger (FC) 5:38.29; 3, Kathryn Matthies (FC) 5:40.56; 4, Amanda Kincaid (FC) 5:30.17; 5, Abbey Landini (CN) 5:54.51; 6, Paige Sherlock (CN) 5:56.46.

                200 free relay: 1, Franklin Central (Regan Schiffli, Abbe Hershberger, Kathryn Matthies, Rachel Schiffli) 1:41.69; 2, Columbus North (Betsy King, Olivia Morlok, Erica Samuel, Riddhi Garg) 1:45.26.

                100 back: 1, Abigail McCormick (FC) 1:03.76; 2, Adeline Rush (CN) 1:04.81; 3, Kendall Brandman (FC) 1:04.89; 4, Riddhi Garg (CN) 1:09.39; 5, Vaikhari Nalole (CN) 1:09.89; 6, Grace Lawrence (FC) 1:12.78.

                100 breast: 1, Regan Schiffli (FC) 1:09.73; 2, Molly Cassinelli (FC) 1:14.71; 3, Caroline Swenson (CN) 1:16.73; 4, Delaney Stafford (FC) 1:17.53; 5, Paige Sherlock (CN) 1:19.52; 6, Jocelyn Carroll (CN) 1:29.31.

                400 free relay: 1, Columbus North (Betsy King, Erica Samuel, Riddhi Garg, Olivia Morlok) 3:50.75; 2, Columbus North “B” (Karlie Brown, Hannah Manlief, Adeline Rush, Caroline Swenson) 4:06.47; 3, Franklin Central (names NA) 4:11.82.

 


https://columbusnorthathletics.org
Advertisement Advertisement