Skip Navigation

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won and home of 18 ihsaa mental attitude award winners!

.

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won and home of 18 ihsaa mental attitude award winners!

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won and home of 18 ihsaa mental attitude award winners!

Game Summaries & Headlines.

Headline

1 week ago

King, Morlok help Columbus North girls swimming outscore Bloomington North 98-88; Bull Frog boys fall 117-65

                COLUMBUS, Ind. – Seniors Betsy King and Olivia Morlok each won two individual events and contributed to two relay blue ribbons Thursday (Jan. 9), leading the Columbus North girls swimming team to a 98-88 victory over Bloomington North in Charles “Chick” Newell Natatorium.

                The visiting Cougars claimed a 117-65 decision in the boys’ meet.

                King won the 50-yard freestyle in 25.08 seconds and the 100 free in 54.29, while Morlok captured the 200 free in 2:04.44 and the 500 free in 5:19.40. Both helped the 200 free relay prevail in a team season-best 1:43.99, and both helped the 400 free relay touch first in 3:50.38.

                Junior Riddhi Garg and sophomore Bryleigh Shaffstall also contributed to the 200 free relay. Garg and senior Erica Samuel also were a part of the 400 free relay.

                Other winners for the CN girls were Samuel, who took the 200 individual medley in a team season-best 2:14.75; senior Karlie Brown, who claimed the 100 butterfly in 1:03.55; and junior Adeline Rush, who won the 100 backstroke in 1:04.60.

                Five Columbus North boys captured blue ribbons. They included junior Tristen Cook, 2:11.43 in the 200 IM; freshman Daniel Utterback, 56.15 in the 100 fly; sophomore David Fry, 58.33 in the 100 back; freshman Prathamesh Badve, 1:09.63 in the 100 breaststroke; and junior Kyan Jiles, 234.75 points in diving.

                The Columbus North divers return to action at 9 a.m. Saturday (Jan. 11) when they take part in the Bloomington North Diving Invitational. The full CN teams return to the pool at 11 a.m. Jan. 25 when they compete in the Conference Indiana Championships at Southport.

 

AT COLUMBUS NORTH

Boys Meet

                Team scores: Bloomington North 117, Columbus North 65

 

Event Results

                Boys 200 Yard Medley Relay: 1, Bloomington North 'A' (Raglin, Alexi 11, Williams, Garrett 12, Mumper, Jakob 11, Hamilton, Antonio 12), 1:44.15. 2, Columbus North 'A' (Utterback, Daniel 09, Fry, David 10, Cook, Tristen 11, Goble, Matthew 10), 1:47.10. 3, Bloomington North 'B' (Paulsen, Chet 10, Iyengar, Advaith 9, Brown, Luis 9, Slaper, Quincy 10), 1:51.59. 4, Bloomington North 'C' (Harvey, George 12, Collins, Ryan 10, Wang, Leo 9, Pedro-Lentz, Takoma 10), x1:57.12. 5, Columbus North 'B' (Clock, Maclain 09, Badve, Prathamesh 09, Swain, Luke 12, Settle, Sam 10), 2:02.52.

                Boys 200 Yard Freestyle: 1, Koceja, Jack, BHSN, 1:50.98. 2, Coffelt, Sam, BHSN, 1:54.08. 3, Jones, Seth, BHSN, 1:55.55. 4, Goble, Matthew, COLN, 1:59.95. 5, Settle, Sam, COLN, 2:23.77. --, Slaper, Quincy, BHSN, X2:02.78. --, Thompson, Joseph, BHSN, X2:20.64. --, Shetterly, Alex, BHSN, X2:22.56. --, Teske, Ethan, BHSN, X2:23.07. --, Post, Wyatt, BHSN, X2:24.30. --, Pedro-Lentz, Takoma, BHSN, X2:24.49. --, Youngs, Atticus, BHSN, X2:30.38. --, Baumgartner, Hayden, BHSN, X2:32.24.

                Boys 200 Yard IM: 1, Cook, Tristen, COLN, 2:11.43. 2, Hatcher, Blake, BHSN, 2:13.93. 3, Steiner, Jack, BHSN, 2:18.39. 4, Badve, Prathamesh, COLN, 2:23.25. 5, Paulsen, Chet, BHSN, 2:25.47. 6, Swain, Luke, COLN, 2:42.53. --, Wang, Leo, BHSN, X2:32.87.

                Boys 50 Yard Freestyle: 1, Mumper, Jakob, BHSN, 22.42. 2, Hamilton, Antonio, BHSN, 23.05. 3, Fry, David, COLN, 23.75. 4, Williams, Garrett, BHSN, 23.86. 5, Gomez, David, COLN, 33.83. --, Pedro-Lentz, Takoma, BHSN, X25.00. --, Brown, Luis, BHSN, X25.02.

                Boys 1-meter diving: 1, Jiles, Kyan, COLN, 234.75. 2, Austin, DeShawn, COLN, 209.00. 3, Miller, Max, BHSN, 159.15. --, Wheeler, Cole, COLN, DQ.

                Boys 100 Yard Butterfly: 1, Utterback, Daniel, COLN, 56.15. 2, Cook, Tristen, COLN, 57.93. 3, Raglin, Alexi, BHSN, 57.99. 4, Steiner, Jack, BHSN, 1:02.02. 5, Brown, Luis, BHSN, 1:04.44. --, Wang, Leo, BHSN, X1:11.70.

                Boys 100 Yard Freestyle: 1, Mumper, Jakob, BHSN, 49.20. 2, Hamilton, Antonio, BHSN, 50.81. 3, Utterback, Daniel, COLN, 51.51. 4, Koceja, Jack, BHSN, 52.43. 5, Swain, Luke, COLN, 1:05.85. --, Slaper, Quincy, BHSN, X54.56. --, Collins, Ryan, BHSN, X58.49. --, Cantrell, Ethan, BHSN, X59.84. --, Dixon, Sam, BHSN, X1:01.82. --, Laherty, George, BHSN, X1:02.38. --, Ladd, Eli, BHSN, X1:02.48. --, Post, Wyatt, BHSN, X1:03.50. --, Thompson, Joseph, BHSN, X1:04.19. --, Youngs, Atticus, BHSN, X1:04.29. --, Baumgartner, Hayden, BHSN, X1:04.89. --, Arteaga, Moroni, BHSN, X1:06.52. --, Mauries, Nicolas, BHSN, X1:07.28. --, Pendergast, Henry, BHSN, X1:09.09. --, Gingles, Darrick, BHSN, X1:12.70.

                Boys 500 Yard Freestyle: 1, Coffelt, Sam, BHSN, 5:12.64. 2, Jones, Seth, BHSN, 5:20.03. 3, Hatcher, Blake, BHSN, 5:27.30. 4, Goble, Matthew, COLN, 5:35.19. --, Teske, Ethan, BHSN, X6:21.07.

                Boys 200 Yard Freestyle Relay: 1, Bloomington North 'A' (Koceja, Jack 12, Williams, Garrett 12, Hatcher, Blake 10, Steiner, Jack 9), 1:34.90. 2, Bloomington North 'B' (Jones, Seth 12, Coffelt, Sam 12, Brown, Luis 9, Laherty, George 11), 1:42.49. 3, Bloomington North 'C' (Arteaga, Moroni 12, Iyengar, Advaith 9, Wright, Aidan 11, Teske, Ethan 10), x1:51.76. 4, Columbus North 'A' (Settle, Sam 10, Clock, Maclain 09, Swain, Luke 12, Badve, Prathamesh 09), 1:51.94. --, Bloomington North 'E' (Dixon, Sam 9, Mauries, Nicolas 12, Shetterly, Alex 10, Wang, Leo 9), X1:51.66. --, Bloomington North 'D' (Pendergast, Henry 11, Baumgartner, Hayden 9, Post, Wyatt 9, Youngs, Atticus 11), X1:56.89.

                Boys 100 Yard Backstroke: 1, Fry, David, COLN, 58.33. 2, Raglin, Alexi, BHSN, 58.38. 3, Paulsen, Chet, BHSN, 1:02.03. 4, Harvey, George, BHSN, 1:07.35. 5, Clock, Maclain, COLN, 1:13.81. 6, Settle, Sam, COLN, 1:23.43. --, Ostlund, Jonas, BHSN, X1:07.25. --, Cantrell, Ethan, BHSN, X1:11.63. --, Nunez, Carlos, BHSN, X1:15.78. --, Shetterly, Alex, BHSN, X1:24.70. --, Gingles, Darrick, BHSN, X1:32.28. --, Gomez, David, COLN, X1:32.70.

                Boys 100 Yard Breaststroke: 1, Badve, Prathamesh, COLN, 1:09.63. 2, Williams, Garrett, BHSN, 1:10.40. 3, Collins, Ryan, BHSN, 1:10.53. 4, Iyengar, Advaith, BHSN, 1:14.87. 5, Clock, Maclain, COLN, 1:33.70. --, Ladd, Eli, BHSN, X1:15.66. --, Wright, Aidan, BHSN, X1:21.87.

                Boys 400 Yard Freestyle Relay: 1, Bloomington North 'A' (Hamilton, Antonio 12, Koceja, Jack 12, Coffelt, Sam 12, Mumper, Jakob 11), 3:24.76. 2, Columbus North 'A' (Cook, Tristen 11, Goble, Matthew 10, Fry, David 10, Utterback, Daniel 09), 3:31.06. 3, Bloomington North 'B' (Jones, Seth 12, Hatcher, Blake 10, Pedro-Lentz, Takoma 10, Raglin, Alexi 11), 3:32.21.

 

Girls Meet

                Team scores: Columbus North 98, Bloomington North 88

 

Event Results

                Girls 200 Yard Medley Relay: 1, Bloomington North 'A' (Murer, Annie 9, Mitchell, Lucy 9, Tabbal, Teya 12, Tabbal, Karen 9), 1:56.11. 2, Columbus North 'A' (Rush, Adeline 11, Samuel, Erica 12, Brown, Karlie A 12, Shaffstall, Bryleigh 10), 1:59.10. 3, Bloomington North 'B' (Baldomero, Ellie 11, Buehler, Bella 10, Thorbecke, Sophia 10, Fisher, Delani 10), 2:05.41. 4, Columbus North 'B' (Brault, Lauren 10, Sherlock, Paige 11, Carroll, Jocelyn 11, Meek, Brooke 10), 2:12.00. --, Bloomington North 'C' (Bruce, Riley 12, Stults, Izzy 10, Young, Kaitlyn 11, Adeel, Afaaf 10), DQ. --, Columbus North 'C' (Mendoza, Jimena 10, Kesti, Ishna 09, Morales, Alicia 10, Maldonado, Karla 09), DQ.

                Girls 200 Yard Freestyle: 1, Morlok, Olivia, COLN, 2:04.44. 2, Alminauskus, Maria, BHSN, 2:15.16. 3, Backs, Lucy, BHSN, 2:15.62. 4, Brault, Lauren, COLN, 2:19.85. 5, Somes, Ali, BHSN, 2:21.89. --, Kollbaum, Greta, BHSN, X2:32.67.

                Girls 200 Yard IM: 1, Samuel, Erica, COLN, 2:14.75. 2, Mitchell, Lucy, BHSN, 2:23.96. 3, Brown, Karlie A, COLN, 2:29.79. 4, Baldomero, Ellie, BHSN, 2:30.12. 5, Sherlock, Paige, COLN, 2:31.93. 6, Stults, Izzy, BHSN, 2:40.49. --, Kesti, Ishna, COLN, X3:07.95.

                Girls 50 Yard Freestyle: 1, King, Elizabeth F, COLN, 25.08. 2, Tabbal, Karen, BHSN, 25.63. 3, Garg, Riddhi, COLN, 26.52. 4, Shaffstall, Bryleigh, COLN, 26.79. 5, Murer, Annie, BHSN, 26.89. 6, Young, Kaitlyn, BHSN, 28.79. --, Poludasu, Siri, COLN, X31.65. --, Walker, Emma, COLN, X32.27. --, Sledd, Ella, BHSN, X32.73. --, Connallon, Erin, BHSN, X34.49. --, Maldonado, Karla, COLN, X34.62. --, Mendoza, Jimena, COLN, X35.72. --, Morales, Alicia, COLN, X36.10.

                Girls 1-meter diving: 1, Matherly, Logan, BHSN, 176.30. 2, Sorenson, Lucie, BHSN, 168.55. 3, Furman, Lexi, BHSN, 148.45. 4, Alderfer, Helen, COLN, 148.30. 5, Lemley, Grace, COLN, 146.75. 6, Morlok, Sydney, COLN, 130.25. 7, Bishop, Zoe, COLN, x125.35. 8, Bugert, Claire, COLN, x125.00. 9, Martin, Emily, COLN, x118.80. 10, Pineda Aguilar, Lucia, COLN, x109.20. 11, Contreras, Andrea, COLN, x81.50.

                Girls 100 Yard Butterfly: 1, Brown, Karlie A, COLN, 1:03.55. 2, Tabbal, Teya, BHSN, 1:06.43. 3, Rush, Adeline, COLN, 1:07.84. 4, Carroll, Jocelyn, COLN, 1:12.97. 5, Thorbecke, Sophia, BHSN, 1:14.02. 6, Young, Kaitlyn, BHSN, 1:21.79.

                Girls 100 Yard Freestyle: 1, King, Elizabeth F, COLN, 54.29. 2, Tabbal, Karen, BHSN, 58.51. 3, Shaffstall, Bryleigh, COLN, 59.51. 4, Buehler, Bella, BHSN, 59.76. 5, Somes, Ali, BHSN, 1:06.90. 6, Poludasu, Siri, COLN, 1:12.81. --, Adeel, Afaaf, BHSN, X1:09.86. --, Kollbaum, Greta, BHSN, X1:11.02. --, McBride, Tatom, BHSN, X1:13.22. --, Connallon, Erin, BHSN, X1:19.43. --, Maldonado, Karla, COLN, X1:20.48. --, Mendoza, Jimena, COLN, X1:21.43. --, Morales, Alicia, COLN, X1:22.09.

                Girls 500 Yard Freestyle: 1, Morlok, Olivia, COLN, 5:19.40. 2, Fisher, Delani, BHSN, 5:47.37. 3, Brault, Lauren, COLN, 6:09.42. 4, Alminauskus, Maria, BHSN, 6:11.19. 5, Backs, Lucy, BHSN, 6:13.06. 6, Meek, Brooke, COLN, 6:14.86.

                Girls 200 Yard Freestyle Relay: 1, Columbus North 'A' (Garg, Riddhi 11, King, Elizabeth F 12, Shaffstall, Bryleigh 10, Morlok, Olivia 12), 1:43.99. 2, Bloomington North 'A' (Tabbal, Karen 9, Murer, Annie 9, Mitchell, Lucy 9, Tabbal, Teya 12), 1:44.43. 3, Bloomington North 'B' (Young, Kaitlyn 11, Baldomero, Ellie 11, Backs, Lucy 11, Alminauskus, Maria 10), 1:57.65. 4, Columbus North 'B' (Carroll, Jocelyn 11, Poludasu, Siri 09, Walker, Emma 10, Brault, Lauren 10), 2:03.07. 5, Bloomington North 'C' (Bruce, Riley 12, Sledd, Ella 10, Somes, Ali 10, Thorbecke, Sophia 10), x2:04.54.

                Girls 100 Yard Backstroke: 1, Rush, Adeline, COLN, 1:04.60. 2, Murer, Annie, BHSN, 1:06.94. 3, Fisher, Delani, BHSN, 1:07.17. 4, Garg, Riddhi, COLN, 1:08.93. 5, Bruce, Riley, BHSN, 1:12.30. 6, Walker, Emma, COLN, 1:28.82. --, Baldomero, Ellie, BHSN, X1:09.56. --, Adeel, Afaaf, BHSN, X1:21.69. --, Sledd, Ella, BHSN, X1:25.37.

                Girls 100 Yard Breaststroke: 1, Mitchell, Lucy, BHSN, 1:10.00. 2, Samuel, Erica, COLN, 1:10.07. 3, Tabbal, Teya, BHSN, 1:14.08. 4, Buehler, Bella, BHSN, 1:14.93. 5, Sherlock, Paige, COLN, 1:19.23. 6, Carroll, Jocelyn, COLN, 1:21.89. 7, McBride, Tatom, BHSN, x1:31.11. 8, Kesti, Ishna, COLN, x1:32.14. --, Stults, Izzy, BHSN, X1:19.43. --, Meek, Brooke, COLN, X1:24.86.

                Girls 400 Yard Freestyle Relay: 1, Columbus North 'A' (Garg, Riddhi 11, King, Elizabeth F 12, Morlok, Olivia 12, Samuel, Erica 12), 3:50.38. 2, Columbus North 'B' (Brown, Karlie A 12, Rush, Adeline 11, Meek, Brooke 10, Sherlock, Paige 11), 4:10.09. 3, Bloomington North 'A' (Fisher, Delani 10, Backs, Lucy 11, Somes, Ali 10, Buehler, Bella 10), 4:12.10. 4, Bloomington North 'B' (Alminauskus, Maria 10, Adeel, Afaaf 10, Thorbecke, Sophia 10, Bruce, Riley 12), 4:30.12. 5, Bloomington North 'C' (Kollbaum, Greta 9, McBride, Tatom 9, Sledd, Ella 10, Stults, Izzy 10), x4:55.38. 6, Columbus North 'C' (Walker, Emma 10, Poludasu, Siri 09, Maldonado, Karla 09, Kesti, Ishna 09), x5:10.14.

 


https://columbusnorthathletics.org
Advertisement Advertisement