Skip Navigation

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

.

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

Headlines.

Headline

5 months ago by Pat McKee

Russell, Morlok pace Columbus North swimming to sweep at Bloomington North

                BLOOMINGTON, Ind. – Senior Sam Russell and junior Olivia Morlok each posted a pair of team season-best times Thursday (Jan. 3), leading the Columbus North swimming teams to a sweep of Bloomington North.

                Russell captured the 200-yard freestyle in 1 minute, 45.75 seconds and he also won the 500 free in 4:53.66 as the Bull Frog boys claimed a 109-76 victory.

                Morlok took the 200 free in 2:01.36 and the 500 free in 5:16.68 as the CN girls prevailed 96-74.

                Russell was joined by senior Jared Carroll, junior Nick Green and sophomore Christopher Lee on the 200 free relay, which claimed a blue ribbon in 1:29.93 and set a team season best. Also, sophomore DeShawn Austin won the diving with a team season-best 191.15 points.

                Other boys’ winners for Columbus North were Green, who took the 200 individual medley in 2:01.66 and the 100 breaststroke in 1:04.59; Carroll, who claimed the 100 butter fly in 53.79 and the 100 backstroke in 57.43; and Lee, who touched first in the 100 free in 50.40.

                CN also won the boys’ 400 free relay in 3:22.51. Lee, Carroll, Green and Russell combined for that blue ribbon.

                In the girls’ meet, junior Betsy King joined Morlok as a double winner by taking the 50 free in 25.14 and the 100 free in 54.78. Junior Erica Samuel was first in the 200 IM in 2:20.54, and sophomore Ella Anderson won the diving with 181.40 points.

                Also, King, senior Hannah Manlief, Samuel and Morlok won the 200 free relay in 1:46.36, while Morlok, sophomore Riddhi Garg, King and sophomore Adeline Rush captured the 400 free relay in 3:54.56.

                The Columbus North divers are in action at 9 a.m. Saturday (Jan. 5) in the Bloomington North Diving Invitational. The full team returns to the pool at 6 p.m. Thursday (Jan. 10) when CN visits Franklin Central.

 

AT BLOOMINGTON NORTH

Boys

                Team scores: Columbus North 109, Bloomington North 76

 

Event Results

                Boys 200 Yard Medley Relay: 1, Bloomington North 'A' (Alexi Raglin 9, Clay Beeker 11, Jakob Mumper 9, Garrett Williams 10), 1:44.72. 2, Columbus North 'A' (Paxton Rush 12, David Fry 09, Ayush Panda 11, Aidan McAlister 10), 1:49.42. 3, Bloomington North 'C' (Ethan Cantrell 9, Henry Pendergast 9, Takoma Pedro-Lentz 9, Blake Hatcher 9), 2:09.55. 4, Columbus North 'B' (Blake Day 10, Jack Tregoning 10, Matthew Goble 09, Lawrence DeLano 09), 2:14.42. --, Bloomington North 'D' (Ethan Teske 9, Quincy Slaper 9, Ryan Collins 9, Andrew Hopkins 9), X2:10.22. --, Bloomington North 'B' (George Harvey 10, James Salzer 10, Trez O'Reilly 10, Liam Hickock 9), DQ.

                Boys 200 Yard Freestyle: 1, Sam Russell, COLN, 1:45.75. 2, Ayush Panda, COLN, 1:54.21. 3, Jack Koceja, BHSN, 1:55.79. 4, Sam Coffelt, BHSN, 1:55.91. 5, Paxton Rush, COLN, 1:58.77. 6, Seth Jones, BHSN, 2:03.04.

                Boys 200 Yard IM: 1, Nicholas Green, COLN, 2:01.66. 2, Aidan McAlister, COLN, 2:16.64. 3, Blake Hatcher, BHSN, 2:21.98. 4, Matthew Goble, COLN, 2:23.48. 5, Gustavo Brown, BHSN, 2:26.14. 6, Joseph Thompson, BHSN, 2:47.55.

                Boys 50 Yard Freestyle: 1, Jakob Mumper, BHSN, 22.37. 2, Christopher Lee, COLN, 22.86. 3, Antonio Hamilton, BHSN, 23.27. 4, Garrett Williams, BHSN, 23.93. 5, David Fry, COLN, 24.78. 6, Lawrence DeLano, COLN, 41.30. --, Liam Hickock, BHSN, X25.06. --, Chet Paulsen, BHSN, X25.83. --, Takoma Pedro-Lentz, BHSN, X26.26. --, Andrew Hopkins, BHSN, X27.31. --, Abdu Khodikhojaev, BHSN, X27.53. --, Clay Beeker, BHSN, X27.92. --, Ethan Cantrell, BHSN, X28.45. --, Ryan Collins, BHSN, X28.48. --, Moroni Arteaga, BHSN, X28.70. --, Aiden Wright, BHSN, X29.14. --, Jensen Norbu, BHSN, X31.05. --, Joey Heidler, BHSN, X31.79.

                Boys 1-meter diving: 1, DeShawn Austin, COLN, 191.15. 2, Cole Wheeler, COLN, 185.40. 3, Kyan Jiles, COLN, 182.20. 4, Quincy Slaper, BHSN, 136.05.

                Boys 100 Yard Butterfly: 1, Jared Carroll, COLN, 53.79. 2, Jakob Mumper, BHSN, 54.98. 3, Alexi Raglin, BHSN, 58.72. 4, Matthew Goble, COLN, 1:02.42. 5, Trez O'Reilly, BHSN, 1:04.77. --, James Salzer, BHSN, X1:08.46.

                Boys 100 Yard Freestyle: 1, Christopher Lee, COLN, 50.40. 2, Antonio Hamilton, BHSN, 50.89. 3, Ayush Panda, COLN, 51.73. 4, Jack Koceja, BHSN, 52.81. 5, Liam Hickock, BHSN, 53.99. 6, Blake Day, COLN, 55.15. --, Chet Paulsen, BHSN, X56.76. --, Takoma Pedro-Lentz, BHSN, X1:00.85. --, Moroni Arteaga, BHSN, X1:03.91. --, Ethan Teske, BHSN, X1:06.01. --, Joey Heidler, BHSN, X1:10.76. --, Lawrence DeLano, COLN, X1:31.55.

                Boys 500 Yard Freestyle: 1, Sam Russell, COLN, 4:53.66. 2, Sam Coffelt, BHSN, 5:13.45. 3, Paxton Rush, COLN, 5:14.94. 4, Blake Hatcher, BHSN, 5:24.00. 5, Seth Jones, BHSN, 5:25.40. 6, Jack Tregoning, COLN, 6:13.29. --, Henry Pendergast, BHSN, X6:23.64. --, Joseph Thompson, BHSN, X6:38.13.

                Boys 200 Yard Freestyle Relay: 1, Columbus North 'A' (Jared Carroll , Nicholas Green 11, Christopher Lee 09, Sam Russell 12), 1:29.93. 2, Bloomington North 'A' (Jack Koceja 10, Antonio Hamilton 10, Garrett Williams 10, Sam Coffelt 10), 1:35.43. 3, Bloomington North 'B' (Liam Hickock 9, Seth Jones 10, Takoma Pedro-Lentz 9, Chet Paulsen 9), 1:43.74. 4, Bloomington North 'C' (Quincy Slaper 9, Ethan Cantrell 9, Carlos Nunez 10, Andrew Hopkins 9), 1:51.07. 5, Columbus North 'B' (Matthew Goble 09, Lawrence DeLano 09, Jack Tregoning 10, Blake Day 10), 2:03.00. --, Bloomington North 'D' (Ethan Teske 9, Moroni Arteaga 10, Henry Pendergast 9, Joey Heidler 10), X2:01.48.

                Boys 100 Yard Backstroke: 1, Jared Carroll, COLN, 57.43. 2, Alexi Raglin, BHSN, 57.97. 3, Aidan McAlister, COLN, 1:01.71. 4, Blake Day, COLN, 1:05.23. 5, George Harvey, BHSN, 1:05.60. 6, Trez O'Reilly, BHSN, 1:09.13. --, Gustavo Brown, BHSN, X1:08.79. --, Ethan Cantrell, BHSN, X1:17.25. --, Abdu Khodikhojaev, BHSN, X1:18.88.

                Boys 100 Yard Breaststroke: 1, Nicholas Green, COLN, 1:04.59. 2, Clay Beeker, BHSN, 1:07.58. 3, David Fry, COLN, 1:09.21. 4, Garrett Williams, BHSN, 1:09.55. 5, James Salzer, BHSN, 1:16.21. 6, Jack Tregoning, COLN, 1:25.30. --, Ryan Collins, BHSN, X1:19.46. --, Aiden Wright, BHSN, X1:24.20. --, Ethan Teske, BHSN, X1:25.28.

                Boys 400 Yard Freestyle Relay: 1, Columbus North 'A' (Christopher Lee 09, Jared Carroll , Nicholas Green 11, Sam Russell 12), 3:22.51. 2, Bloomington North 'A' (Antonio Hamilton 10, Jack Koceja 10, Sam Coffelt 10, Jakob Mumper 9), 3:28.56. 3, Columbus North 'B' (Paxton Rush 12, Aidan McAlister 10, Ayush Panda 11, David Fry 09), 3:37.25. 4, Bloomington North 'B' (Blake Hatcher 9, Chet Paulsen 9, Alexi Raglin 9, Seth Jones 10), 3:43.07. 5, Bloomington North 'C' (Moroni Arteaga 10, Carlos Nunez 10, Quincy Slaper 9, Joseph Thompson 9), 4:12.69.

 

 

Girls

                Team scores: Columbus North 96, Bloomington North 74

 

Event Results

                Girls 200 Yard Medley Relay:  1, Bloomington North 'A' (Melinda Wang 12, Bella Buehler 9, Teya Tabbal 11, Delani Fisher 9), 1:59.59. 2, Columbus North 'A' (Adeline Rush 10, Erica Samuel 11, Karlie Brown 11, Riddhi Garg 10), 1:59.89. 3, Bloomington North 'B' (Gretchen Eberle 11, Ellie Baldomero 10, Amanda Okulski 11, Lucy Backs 10), 2:07.91. 4, Columbus North 'B' (Paige Maddox 09, Caroline Swenson 12, Rachel Gutman 12, Madison Sandlin 12), 2:10.18. 5, Bloomington North 'C' (Riley Bruce 11, Izzy Stults 9, Sophia Thorbecke 9, Kasidee Robertson 10), 2:11.57. --, Bloomington North 'D' (Afaaf Adeel 9, Kaitlyn Young 10, Mae Scott 12, Allison Flick 11), X2:33.82.

                Girls 200 Yard Freestyle: 1, Olivia Morlok, COLN, 2:01.36. 2, Hannah Manlief, COLN, 2:15.23. 3, Maria Alminauskus, BHSN, 2:20.01. 4, Lauren Brault, COLN, 2:22.60. 5, Avery Covey, BHSN, 2:29.18. 6, Franny Dockendorf, BHSN, 2:29.45.

                Girls 200 Yard IM: 1, Erica Samuel, COLN, 2:20.54. 2, Ellie Baldomero, BHSN, 2:23.94. 3, Karlie Brown, COLN, 2:28.31. 4, Gretchen Eberle, BHSN, 2:30.26. 5, Rachel Gutman, COLN, 2:36.62.

                Girls 50 Yard Freestyle: 1, Elizabeth King, COLN, 25.14. 2, Melinda Wang, BHSN, 25.24. 3, Riddhi Garg, COLN, 27.50. 4, Ellen Abdullah, BHSN, 28.01. 5, Madison Sandlin, COLN, 28.72. 6, Lucy Backs, BHSN, 28.90. --, Bryleigh Shaffstall, COLN, X28.42. --, Kasidee Robertson, BHSN, X28.88. --, Ali Somes, BHSN, X30.11. --, Sydney Eaton, BHSN, X30.45. --, Afaaf Adeel, BHSN, X31.02. --, Sophia Thorbecke, BHSN, X31.41. --, Ruth Ann Mayer, COLN, X33.23. --, Brooke Meek, COLN, X35.69.

                Girls 1-meter diving: 1, Ella Anderson, COLN, 181.40. 2, Logan Matherly, BHSN, 175.40. 3, Naomy Argueta Ventura, COLN, 171.05. 4, Grace Lemley, COLN, 158.90. 5, Lucie Sorensen, BHSN, 144.04. 6, Lexi Furman, BHSN, 138.85. --, Desiree Smith, BHSN, X112.45.

                Girls 100 Yard Butterfly: 1, Teya Tabbal, BHSN, 1:02.17. 2, Karlie Brown, COLN, 1:03.99. 3, Adeline Rush, COLN, 1:06.17. 4, Amanda Okulski, BHSN, 1:07.36. 5, Hannah Manlief, COLN, 1:08.43. 6, Sophia Thorbecke, BHSN, 1:16.34. --, Allison Flick, BHSN, X1:19.83. --, Ruth Ann Mayer, COLN, X1:42.88.

                Girls 100 Yard Freestyle: 1, Elizabeth King, COLN, 54.78. 2, Bella Buehler, BHSN, 59.87. 3, Riddhi Garg, COLN, 1:00.98. 4, Rachel Gutman, COLN, 1:01.97. 5, Kasidee Robertson, BHSN, 1:06.27. --, Bryleigh Shaffstall, COLN, X1:02.77. --, Ali Somes, BHSN, X1:03.81. --, Maria Alminauskus, BHSN, X1:04.83. --, Kaitlyn Young, BHSN, X1:05.76. --, Mae Scott, BHSN, X1:08.87.

                Girls 500 Yard Freestyle: 1, Olivia Morlok, COLN, 5:16.68. 2, Delani Fisher, BHSN, 5:49.05. 3, Lucy Backs, BHSN, 6:00.39. 4, Paige Maddox, COLN, 6:00.91. 5, Lauren Brault, COLN, 6:15.40. 6, Riley Bruce, BHSN, 6:17.68. --, Avery Covey, BHSN, X6:31.99.

                Girls 200 Yard Freestyle Relay: 1, Columbus North 'A' (Elizabeth King 11, Hannah Manlief 12, Erica Samuel 11, Olivia Morlok 11), 1:46.36. 2, Bloomington North 'A' (Teya Tabbal 11, Ellie Baldomero 10, Amanda Okulski 11, Bella Buehler 9), 1:51.38. 3, Columbus North 'B' (Caroline Swenson 12, Madison Sandlin 12, Bryleigh Shaffstall 09, Lauren Brault 09), 1:56.38. 4, Bloomington North 'B' (Ellen Abdullah 11, Kaitlyn Young 10, Maria Alminauskus 9, Kasidee Robertson 10), 1:56.64. --, Bloomington North 'D' (Afaaf Adeel 9, Sydney Eaton 9, Allison Flick 11, Izzy Stults 9), X2:07.09. --, Bloomington North 'C' (Ali Somes 9, Mae Scott 12, Sophia Thorbecke 9, Franny Dockendorf 9), DQ.

                Girls 100 Yard Backstroke: 1, Melinda Wang, BHSN, 1:02.64. 2, Adeline Rush, COLN, 1:05.66. 3, Gretchen Eberle, BHSN, 1:08.43. 4, Amanda Okulski, BHSN, 1:11.12. 5, Paige Maddox, COLN, 1:13.11. 6, Madison Sandlin, COLN, 1:13.30. --, Delani Fisher, BHSN, X1:08.99. --, Riley Bruce, BHSN, X1:11.22. --, Franny Dockendorf, BHSN, X1:21.06.

                Girls 100 Yard Breaststroke: 1, Teya Tabbal, BHSN, 1:12.13. 2, Erica Samuel, COLN, 1:13.16. 3, Bella Buehler, BHSN, 1:16.51. 4, Ellie Baldomero, BHSN, 1:18.20. 5, Caroline Swenson, COLN, 1:20.19. --, Izzy Stults, BHSN, X1:22.83. --, Kaitlyn Young, BHSN, X1:23.12. --, Brooke Meek, COLN, DQ.

                Girls 400 Yard Freestyle Relay: 1, Columbus North 'A' (Olivia Morlok 11, Riddhi Garg 10, Elizabeth King 11, Adeline Rush 10), 3:54.56. 2, Bloomington North 'A' (Lucy Backs 10, Delani Fisher 9, Ellen Abdullah 11, Melinda Wang 12), 4:00.11. 3, Columbus North 'B' (Karlie Brown 11, Rachel Gutman 12, Paige Maddox 09, Hannah Manlief 12), 4:11.16. 4, Bloomington North 'B' (Maria Alminauskus 9, Ali Somes 9, Gretchen Eberle 11, Riley Bruce 11), 4:25.65. 5, Bloomington North 'C' (Afaaf Adeel 9, Avery Covey 12, Mae Scott 12, Franny Dockendorf 9), 4:44.09.

 

Back
https://columbusnorthathletics.org
Advertisement Advertisement