Skip Navigation

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won and home of 18 ihsaa mental attitude award winners!

.

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won and home of 18 ihsaa mental attitude award winners!

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won and home of 18 ihsaa mental attitude award winners!

Headlines.

Headline

2 months ago by Pat McKee

Lee, Utterback, McAlister win events, but Center Grove sweeps Columbus North in swimming

                GREENWOOD, Ind. – Senior Christopher Lee, sophomore Daniel Utterback and senior Aidan McAlister each claimed a blue ribbon on Saturday (Dec. 5), leading the Columbus North boys swimming team in a dual meet at Center Grove.

                The host Trojans captured both meets, winning 123-62 among the boys and prevailing 149-37 among the girls.

                Lee won the 50-yard freestyle in 22.34 seconds for the Bull Frogs. In addition, Utterback touched first in the 100 free in 48.71 and McAlister took top honors in the 500 free in 5:09.75.

                Center Grove placed first in all 12 girls’ events.

                Columbus North returns to action at 5:30 p.m. Tuesday (Dec. 8) when it hosts Columbus East in a dual meet in Charles “Chick” Newell Natatorium.

 

AT CENTER GROVE

Boys Meet

                Team scores: Center Grove 123, Columbus North 62

 

Individual Results

                200-yard medley relay: 1, Center Grove “A” 1:42.06; 2, Columbus North “A” (Christopher Lee, Pratt Badve, Carlos Fabion Aguilar, Matthew Goble) 1:44.37; 3, Center Grove “B” 1:51.04; 4, Columbus North “B” (Isaac Proffitt, Jude Abdullah, Brock Smith, Will Russell) 2:01.48; 5, Center Grove “C” 2:09.23; 6, Columbus North “C” (Daniel Gutierrez, Conner Hoffman, Sam Settle, Mateo Gamez Lamadrid) 2:17.52.

                200 free: 1, Ethan Martin (CG) 1:43.60; 2, Daniel Utterback (CN) 1:51.25; 3, Ethan Hite (CG) 1:52.37; 4, Aleks Parsetich (CG) 1:54.94; 5, Aidan McAlister (CN) 1:55.96; 6, Sam Settle (CN) 2:21.52; --, Riley Wilson (CG) 2:18.21.

                200 IM: 1, Garrett Crist (CG) 2:02.17; 2, Connor Conkin (CG) 2:08.54; 3, Logan Kelsheimer (CG) 2:09.31; 4, Carlos Fabian Aguilar (CN) 2:15.89; 5, Pratt Badve (CN) 2:22.08; 6, Conner Hoffman (CN) 2:45.04; --, Ben Rosser (CG) 2:30.44. 0

                50 free: 1, Christopher Lee (CN) 22.34; 2, Harrison Hite (CG) 22.76; 3, Jonah Brandon (CG) 23.34; 4, Cole Robinson (CG) 24.64; 5, Will Russell (CN) 25.78; 6, MacLain Clock (CN) 27.87; --, Daniel Gutierrez (CN) 29.41; --, Josh McRoberts (CG) 29.63; --, Mateo Gamez Lamadrid (CN) 36.92.

                1-meter diving: 1, Center Grove NA; 2, Kyan Jiles (CN) 209.85; 3, Cole Wheeler (CN) 177.60; 4, DeShawn Austin (CN) 166.10.

                100 butterfly: 1, Ethan Martin (CG) 52.82; 2, Logan Kelsheimer (CG) 56.82; 3, Aidan Lyness (CG) 58.07; 4, Carlos Fabian Aguilar (CN) 58.99; 5, Matthew Goble (CN) 1:00.48; 6, Brock Smith (CN) 1:04.09; --, Jacob Hahn (CG) 1:04.40; --, Sam Settle (CN) 1:17.99.

                100 free: 1, Daniel Utterback (CN) 48.71; 2, Harrison Hite (CG) 50.20; 3, Jonah Brandon (CG) 52.53; 4, Cole Robinson (CG) 54.06; 5, Isaac Proffitt (CN) 56.52; 6, Will Russell (CN) 56.58; --, Jude Abdullah (CN) 1:04.97; --, David Gutierrez (CN) 1:06.41; --, Alex Mitchell (CG) 1:10.48; --, Mateo Gamez-Lamadrid (CN) DQ.

                500 free: 1, Aidan McAlister (CN) 5:09.75; 2, Ethan Hite (CG) 5:12.56; 3, Aleks Parsetich (CG) 5:15.13; 4, Elliott Hunter (CG) 5:25.25; 5, Matthew Goble (CN) 5:34.59; 6, Braden Seegers (CN) 6:38.81; --, Ben Rosser (CG) 6:00.94.

                200 free relay: 1, Center Grove “A” 1:30.83; 2, Columbus North “A” (Daniel Utterback, Isaac Proffitt, Matthew Goble, Aidan McAlister) 1:36.04; 3, Center Grove “B” 1:38.55; 4, Columbus North “B” (Will Russell, MacLain Clock, Braden Seegers, Brock Smith) 1:52.88; 5, Center Grove “C” 1:57.29.

                100 backstroke: 1, Garrett Crist (CG) 53.82; 2, Angelo Lawrence (CG) 1:02.64; 3, Isaac Proffitt (CN) 1:06.80; 4, MacLain Clock (CN) 1:09.95; 5, Josh McRoberts (CG) 1:14.08; --, Riley Wilson (CG) 1:16.31.

                100 breaststroke: 1, Connor Conkin (CG) 1:06.28; 2, Aidan Lyness (CG) 1:07.09; 3, Pratt Badve (CN) 1:07.46; 4, Elliott Hunter (CG) 1:16.25; 5, Brock Smith (CN) 1:16.82; 6, Jude Abdullah (CN) 1:20.21; --, Conner Hoffman (CN) 1:17.92; --, Braden Seegers (CN) 1:25.45; --, Alex Mitchell (CG) 1:32.27.

                400 free relay: 1, Center Grove “A” 3:20.72; 2, Columbus North “A” (MacLain Clock, Carlos Fabian Aguilar, Aidan McAlister, Daniel Utterback) 3:37.16; 3, Center Grove “B” 3:40.03; 4, Center Grove “C” 4:03.76; 5, Columbus North “B” (Daniel Gutierrez, Sam Settle, Jude Abdallah, Pratt Badve) 4:11.88.

 

Girls Meet

                Team scores: Center Grove 149, Columbus North 37

 

Individual Results

                200-yard medley relay: 1, Center Grove “A” 1:56.52; 2, Center Grove “B” 2:00.24; 3, Center Grove “C” 2:06.22; 4, Columbus North “A” (Paige Maddox, Jocelyn Carroll, Lauren Brault, Karissa Bevis) 2:07.23; 5, Columbus North “B” (Emma Walker, Abbi Henderson, Natalie Brown, Maria Cena Zavala) 2:28.75; --, Center Grove “D” 2:11.23.

                200 free: 1, Lara Phipps (CG) 2:02.34; 2, Jessica Holland (CG) 2:07.73;

3, Rachel Ingle (CG) 2:10.92; 4, Paige Maddox (CN) 2:12.52; 5, Brooke Meek (CN) 2:18.29; 6, Maria Cena Zavala (CN) 2:33.12; --, Kayla Fischer (CG) 2:13.66; --, Karla Maldonado (CN) 2:45.82.

                200 IM: 1, Devin Trammell (CG) 2:16.85; 2, Mallory McDonald (CG) 2:24.99; 3, Grace DeLuna (CG) 2:27.14; 4, Paige Sherlock (CN) 2:30.54; 5, Abbi Henderson (CN) 3:00.05; 6, Natalie Brown (CN) 3:10.14; --, Jillian Mitchell (CG) 2:28.34.

                50 free: 1, Kiersten Smith(CG) 25.23; 2, Grace Clarkston (CG) 25.86; 3, Kylie Treat (CG) 27.13; 4, Karissa Bevis (CN) 27.81; 5, Emma Walker (CN) 31.83; 6, Alyson Le (CN) 39.38; --, Katrina Shafer (CG) 27.39; -- Kaysen Chapmen (CG) 30.25; --, Ciara Maulden (CG) 30.25; --, Karla Aello (CG) 33.37; --, Bailey King (CN) 40.50; --, Lauren Starr (CG) 45.61.

                1-meter diving: 1, Center Grove NA; 2, Center Grove NA; 3, Emily Martin (CN) 131.35; 4, Zoe Bishop (CN) 126.10; 5, Helen Alderfer (CN) 118.85.

                100 butterfly: 1, Lara Phipps (CG) 59.92; 2, Devin Trammell (CG) 1:02.27; 3, Mallory McDonald (CG) 1:06.58; 4, Jocelyn Carroll (CN) 1:14.74; 5, Natalie Brown (CN) 1:33.27; --, Laney Martlage (CG) 1:09.53; --, Elizabeth Madden (CG) 1:13.67; --, Tessa Corsaro (CG) 1:15.22; --, Sydney Adams (CG) 1:16.74.

                100 free: 1, Kiersten Smith (CG) 56.31; 2, Kylie Treat (CG) 59.68; 3, Cira Mazdal (CG) 1:00.27; 4, Karissa Bevis (CN) 1:03.11; 5, Lauren Brault (CN) 1:03.68; 6, Maria Cena Zavala (CN) 1:09.11; --, Katrina Shafer (CG) 1:01.67; --, Maddy Howell (CG) 1:02.90; --, Lexi Stuart (CG) 1:03.20; --, Laney Brooks (CG) 1:03.94; --, Karla Maldonado (CN) 1:13.25; --, Bailey King (CN) 1:29.10; --, Alyson Le (CN) 1:35.04; --, Lauren Starr (CG) 1:43.91.

                500 free: 1, Jessica Holland (CG) 5:46.40; 2, Paige Maddox (CN) 5:53.91; 3, Rachel Ingle (CG) 5:58.16; 4, Kennedy Beckner (CG) 5:58.44; 5, Brooke Meek (CN) 6:18.26; --, Brett Trammell (CG) 6:14.83.

                200 free relay: 1, Center Grove “A” 1:43.21; 2, Center Grove “B” 1:49.64; 3, Columbus North “A” (Paige Sherlock, Karissa Bevis, Jocelyn Carroll, Brooke Meek) 1:53.06; 4, Center Grove “C” 1:55.82; 5, Columbus North “B” (Emma Walker, Alyson Le, Bailey King, Karla Maldonado) 2:20.84; --, Center Grove “D” 1:57.50.

                100 backstroke: 1, Grace DeLuna (CG) 1:02.25; 2, Grace Clarkston (CG) 1:02.66; 3, Kayla Fischer (CG) 1:08.03; 4, Lauren Brault (CN) 1:16.10; 5, Emma Walker (CN) 1:27.66; --, Kennedy Beckner (CG) 1:08.15; --, Cira Mazdai (CG) 1:11.73; --, Brett Tremmell (CG) 1:19.41; --, Ciara Maulden (CG) 1:20.89; --, Karla Aello (CG) 1:30.89.

                100 breaststroke: 1, Maddy Howell (CG) 1:15.34; 2, Laney Martlage (CG) 1:16.59; 3, Paige Sherlock (CN) 1:17.94; 4, Sydney Adams (CG) 1:18.03; 5, Jocelyn Carroll (CN) 1:19.13; 6, Abbi Henderson (CN) 1:27.26; --, Jillian Mitchell (CG) 1:14.95; --, Laney Brooks (CG) 1:17.35; --, Kaysen Chapman (CG) 1:19.44; --, Elizabeth Madden (CG) 1:20.09; --, Tessa Corsaro (CG) 1:24.26.

                400 free relay: 1, Center Grove “A” 3:54.06; 2, Center Grove “B” 4:04.32; 3, Columbus North “A” (Brooke Meek, Paige Maddox, Lauren Brault, Paige Sherlock) 4:12.52; 4, Center Grove “C” 4:20.83; 5, Columbus North “B” (Natalie Brown, Karla Maldonado, Abbi Henderson, Maria Cena Zavala) 4:59.29; --, Center Grove “D” 5:14.37.

 

Back
https://columbusnorthathletics.org
Advertisement Advertisement